ÚDAJE A POPIS

DATUM AKCE: 2006-04-09
LOKALITA:

Svobodné Heřmanice - lom Šífr

TEPLOTA VZDUCH: 15°C
TEPLOTA VODY: 3°C
MAX. HLOUBKA: 36 m
MIN. VIDITELNOST: 4 m
MAX. VIDITELNOST: 10 m
ÚCASTNÍCI: Honza Spáčil, Aleš Huklivszki, Jirka Šejba, Martin Aišman, Tonda Kavan
PROFIL PONORU: zde
  

POPIS:

74Právě jsem přijel z potápění, připravil si výbornou senchu a jdu zavzpomínat a sepsat pár řádků o našem výcviku, kvalifikaci

CMAS Advanced Nitrox Diver

. Kdybych něco vynechal či popletl, opravte mě pod článkem, bylo toho během těch pár dnů hodně a sepisuji to celé až s příliš velkým odstupem ..
Všechno to začalo pár větami na Bílé vodě, Jiřík se ptal zda by někdo z nás neměl o kurz zájem, sháněli se lidé. Chvíli jsme o tom s Alešem přemýšleli, ale moc práce a rozhodování to nebylo, podmínky byly velmi lákavé :). Takže jsme vše připravili, lahve si nechali 'kyslíkově - oxy clean' vyčistit v BlueAbyss u Petra Šebesty. Výcvik probíhal na Svobodných Heřmanicích, začátkem dubna, od neděle do středy. Výcvik vedl Honza Jahns z Alvinu, jak teoretickou, tak i praktickou část. Asistoval mu Martin 'Marta' Aišman, který si tímto kurzem úspěšně odkroutil povinnu část pro to, aby se sám stal instruktorem 'najtroxu' :).
Ubytováni jsme byli na místní potápěčské základně, ubytování základní, ale plně dostačující, byl jsem mile překvapený. Přímo v objektu základny je též i možnost plnění vzduchem, tak i z nitroxové kaskády. A navíc v případě hodně velkého průšvihu při potápění je zde i barokomora. Počasí bylo prachbídné, takže jsme byli na ubytovně vcelku logicky sami. Vlastní výcvik probíhal každý den podobně, dopoledne byla přednášena teorie, odpoledne praktické ponory, večer relax. Každý den se začínalo s teorií nepříjemně brzy, nějaké moc divoké večerní akce nepřipadaly v úvahu ;)..
V neděli bylo u vody docela dost potápek, nebylo divu, neděle byla co se týče počasí nejpohodovější a i z Polska je na Šífr co by kamenem dohodil :). Takže alespoň u vstupu do vody byla voda dost zakalená, naštěstí se to cestou k pumpě hodně zlepšilo. Další dva dny bylo počasí 'hodně nevlídné' ;), občas jsme po ponoru měli zasněžená auta i z boku .. Také ve všedních dnech bylo u vody potápěčů citelně lépe, prakticky jsme byli u vody sami.
Teorie probíhala vcelku intenzivně, ale přesto v pohodovém tempu, část přednášek v rámci svých zkoušek na instruktora přednášel Marta, ale hlavní část nám výborně odpřednášel Honza Jahns, a vzhledem k tomu, že jsme zkoušky udělali všichni, přednášel úspěšně :). Před výcvikem jsem si myslel, že když mám nastudovány materiály do jiných dvou výcvikových systémů, bude teorie pro mne vlastně jen 'opáčko', ale v tom jsem se hodně - a příjemně - zmýlil, rozsah a vyžadované znalosti na zkoušky byly podstatně hlubší, což je jedině dobře ..
Ponory probíhaly v poklidném duchu :), do vody jsme chodili ve dvou skupinách, Aleše a mě měl na starosti Honza Jahns. Obvykle jsme plavali k pumpě a pak podél stěny lomu zpět, pouze poslední den jsme se rozhodli že po hladině doplaveme nad studnu (k bójce), naklesáme podél vyvázané bójky ke studní a podél fixu se vrátíme zpět. Byl to dobrý nápad, voda u studny byla v porovnání s tou před pumpou výrazně čistší, opravdu nádherný zážitek a více než uspokojivá odměna za to ploužení se po hladině až k bójce, která se zdála ze břehu výrazně, opravdu výrazně bližší ;) .. Díky Honzově nadšení pro rebreathery jsem se dozvěděl i o této oblasti opravdu hodně, celý jeden večer jsme o různých 'znovudechách' kecali až do pozdní noci, navíc jsme to celé měli i s praktickou ukázkou, poslední den si vzal Honza svůj rebreather pod vodu. On vlastně celý výcvik byl v hodně věcech 'rozšířený nad rámec'

Advanced Nitrox Diver

, dozvěděl jsem se hodně věcí i o trimixovém potápění, zdravovědě, rebreatherech, jeskynním potápění a třeba díky večerním pokecům i o historii a obecně lidech 'ze staré školy'. Prostě perfektních několik dní, spolu se zkušenými a fajn lidičkami kolem (byl jsem vlastně 'největší ucho', kolem skoro všichni

CMAS

instruktoři). Zkoušky jsme zvládli všichni, konečně jsem se podíval na

Šífr

, prostě krátká ale perfektní dovolená :))..

FOTOGRAFIE Z AKCE

velkyobrazek
Vsichni pohromadě u teorie
obr1 obr2 obr3 obr4
obr5 obr6 obr7 obr8
obr9 obr10 obr11 obr12
obr13 obr14 obr15 obr16
obr17 obr18 obr19 obr20
obr21 obr22 obr23 obr24
obr25 obr26 obr27 obr28
obr29 obr30 obr31 obr32

 

Komentáře k článku:

#1. Autor: Spáchal, dne 2006-08-15 21:26:21 napsal:

Poslední dvě fotky bez popisu, chyba na webu, už je to opravené :) .. jsou to fotky z mělčiny u vstupu, na deku, okounci i plotice tady jsou v docela podezřelé symbioze :)) ..

 

 Přidat komentář: 

Informace před vyplněním:

  • Vyplnění té číslice je opravdu nutné, nežertuji ..
  • Nepoužívejte HTML značky, nebudou brány v úvahu
  • Vyplňte prosím alespoň jméno a komentář ..
  • Délka vyplňovaných polí je omezena
  • Nevhodné příspěvky budou proste smazány (doufám že nebude nutné :)xhtml rss RSS
IngressMania  Posledni aktualizace 02/09/2007 23:30 | SKYPE: spachal       © 2004-2007 ofni.lahcaps@lahcaps cw